تخت ماساژ

تخت ماساژ

تخت ماساژ به منظور راحتی ماسور و با هدف کاهش فشارهای ناشی از انجام تکنیک های ماساژ (بیشتر غربی) مورد استفاده قرار می گیرد.


تخت های ماساژ دارای:

۱- پایه(قابل تنظیم)
۲- تشک با ضخامت مناسب
۳- پشتی قابل تنظیم
۴- سوراخ صورت
۵- کیف تخت
۶- متعلقات جداگانه

موارد فوق در دو حالت دستی یا برقی ساخته می شوند از بین موارد فوق قابلیت تنظیم بودن تخت ماساژ بیشترین اهمیت را دارا می باشد.


انواع تخت ماساژ

۱- تخت ماساژ ثابت
۲- تخت ماساژ تاشو یا پرتابل

۳- صندلی ماساژ

تخت ها به دو دسته پایه فلزی و پایه چوبی تقسیم می شوندکه تخت های پایه فلزی می تواند از جنس آلومینیوم یا آهن باشد.

تخت ماساژ ثابت ( با قابلیت تنظیم ارتفاع و بدون تنظیم ارتفاع ) ، اگر خیلی نیاز به جابجایی از محلی به محل دیگر ندارید می توانید از تخت های ماساژ ثابت استفاده کنید که این مدل نیز دارای پایه های فلزی و چوبی است تخت های ماساژ ثابت دارای استحکام بیشتری هستند و افراد سنگین وزن بدون هیچ نگرانی می توانند از این تخت استفاده کنند.

تخت ماساژ تاشو یا پرتابل بیشترین طرفدار و خریدار را بین ماسور های سبک ماساژ های روغنی دارد زیرا دارای قیمت مناسب تر و جابجایی راحت تری می باشد.


ویژگی های تخت ماساژ پرتابل آلومینیومی

۱- سبک تر است.
۲- ظاهر براق و زیبایی دارد.
۳- مناسب برای ماساژ های هوم ویزیت است.
۴- برای اماکن مرطوب مناسب ترند.
۵- استحکام بیشتری دارند.


ویژگی های تخت ماساژ پرتابل چوبی

۱- نسبتا سنگین تر است.
۲- تعمیر پایه های آن راحت تر است.
۳- زیباتر هستند.

نکته : ( در خرید تخت با پایه های چوبی، نوع کلاف چوب ها، ضخامت و جنس پایه های چوبی مهم هستند ) .

بهترین شیوه برای انتخاب یک تخت مناسب ابتدا در نظر گرفتن وزن مشتری می باشد اگر تخت برطبق وزن افرادی که می خواهند از آن استفاده کنند خریداری نشود، بعد از مدت کوتاهی لق شده و هزینه های زیادی روی دست شما می گذارند. در مرحله دوم نوع ماساژی است که روی آن انجام می شود برای مثال اگر قصد اجرای تکنیک های ماساژ لاغری را دارید باید تختی با استحکام بالا تهیه نمایید و اگر قصد انجام ماساژ صورت را دارید یک تخت سبک و ساده جوابگوی شما خواهد بود.

اگر می خواهید از ماساژ شیاتسو، ورزشی و یا دیپ تیشو برای بدن فرد استفاده کنید بهتر است عرض تخت شما کم باشد، زیرا اگر عرض تخت بیشتر از ۷۵ سانتی متر باشد، ماساژ دهنده برای انجام ماساژ باید بیش از اندازه خم شود و کشش بیش از حدی به بدن خود خواهد داد، همینطور عرض کم سبب تسلط بیشتر ماسور می باشد. به طور معمول عرض تخت ماساژ بین ۷۰ تا ۸۰ سانتی متر می باشد.

برای انتخاب ارتفاع مناسب تخت نیز می توانید در کنار تخت بایستید و دست خود را مشت کرده و در کنار تخت آویزان کنید لبه بالایی تخت برابر با سطح مشت دست فرد باید باشد، ارتفاع تخت بین ۷۰ تا ۸۵ سانتی متر می باشد.

فوم رویه تخت، در زمان خرید انگشتان دست خود را داخل فوم رویه تخت فرو ببرید نباید سفتی بیش از حد آن را احساس کنید، اگر فوم تخت شما بیش از اندازه سفت باشد برای اجرای ماساژ باید فشار بیشتری بر روی فرد ماساژ گیرنده بیاورید تا او ماساژ را حس کند و در نتیجه زودتر خسته می شوید. بهترین نوع فوم مورد استفاده در تخت ها فوم ترکیبی است، بدین صورت که لایه پایینی فوم کم قطر (۲٫۵ سانتی متر) و از جنس سفت می باشد و لایه بالایی فوم قطور(۵ تا ۷٫۵ سانتی متر) از جنس نرم که این نوع فوم علاوه بر راحتی ماساژگیرنده، می توان ماساژ های با فشار عمیق را نیز به راحتی بر روی تخت اجرا کرد( یکی از بهترین انواع فوم که در تخت ها به کار می برند، فوم حافظه دار است که به شکل بدن شخص ماساژ گیرنده درآمده و دارای چگالی بالائی است).
بخش قرار گیری سر
این بخش شبیه به نعل است و ۲۰ سانتی متر به طول تخت اضافه می کند و برای تخت امتیاز مهمی محسوب می شود که البته این ویژگی باعث می شود وزن تخت ۲ تا ۳ کیلو افزایش یابد که برای تخت پرتابل مناسب نیست. این سوراخ در تخت سبب می شود وقتی فرد روی شکم می خوابد راحت تر بتواند نفس بکشد و از ماساژ لذت ببرد. طول تخت بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ سانتی می باشد.


لوازم جانبی تخت ماساژ

بولستر( به آن بالشتک زیر پایی نیز گفته می شود).
ملزومات یکبار مصرف( رول ملحفه،لباس ماساژ، حوله یکبار مصرف)