ماساژ

ماساژ

کلمه ماساژ از یک واژه یونانی به نام ماسین که به معنی مالیدن یا مشت و مال است و مربوط به لغت لاتین مانوس به معنای دست می باشد، گرفته شده است. ماساژ عبارت است از یک سری حرکات منظم که گاهی این حرکات با دست، گاهی با استفاده از ابزار و گاهی نیز توسط پاها، روی بدن ماساژ گیرنده برای رسیدن به اهداف جسمانی و روانی انجام می پذیرد.

و به عبارت دیگر، ماساژ به عنوان انجام یک سری حرکات منظم روی بافت های بدن به منظور رسیدن به اهدافی مشخص از قبیل افزایش سلامتی و ایجاد حسی خوب، تعریف شده است که باعث تحریک اعصاب پاراسمپاتیک گردیده و موجب کاهش ضربان قلب و تنفس می شود و در نتیجه سبب احساس آرامش و کاهش اضطراب می گردد.

ماساژ به عنوان یکی از متداول ترین روش های درمانی طب مکمل است که با استفاده از انواع روغن، باعث ارتقای سلامت جسمانی و روانی می شود. ماساژ می تواند اثری مانند داروها بر مغز و سیستم عصبی داشته باشد و انتقال دهنده های عصبی و اپیوئیدهای درون زاد و انتقال دهنده های عصبی شامل انکفالین، اندورفین، دینورفین، نورآدرنالین و سروتونین است که موجب کاهش درد، تسکین اضطراب، ایجاد آرامش و درمان اختلال خواب می گردد.

در این مقاله انواع مختلف ماساژها که طرفدار بیشتری دارند توضیح داده خواهد شد:

ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی امروزه به عنوان یکی از بهترین انواع ماساژدرمانی شناخته شده است که یکی از اهداف اصلی و اولیه آن، آرام کردن کل بدن می باشد زیرا با افزایش جریان خون در عضلات، اکسیژن و مواد غذایی بیشتری به ماهیچه ها رسیده و همچنین مواد زائد چون اسیدلاکتیک با سرعت بیشتری از ماهیچه ها دفع شده و باعث رفع خستگی می گردد.

بهبود کیفیت خواب که خود منجر به استراحت ذهن و تقویت سیستم ایمنی بدن می گردد. این ماساژ به افرادی که در استرس و تنش های روزمره دچار بی حوصلگی و عدم شادابی شده اند و در مرز افسردگی قرار گرفته اندتوصیه می شود. ماساژ سوئدی با گرم کردن و تقویت عضلاتی که از آنها کمتر استفاده می شود، احتمال آسیب های آتی بر عضلات را کاهش داده و پیری عضلات را به تعویق می اندازد. ماساژ سوئدی برای کسانی که تا به حال ماساژ نگرفته اند، تنش زیادی دارند و به لمس شدن حساس هستند گزینه مناسبی می باشد.

این ماساژشامل گروه تکنیک های زیر می باشد.

۱٫ افلوراژ
۲٫ استروک ها
۳٫ کامپرشن
۴٫ پتریساژ
۵٫ تپوتمنت ها

ماساژ سوئدی

ماساژ سنگ داغ

ماساژسنگ داغ یکی از پرطرفدارترین سبک های ماساژ است که به دو سبک شرقی و غربی قابل اجرا است، به طور کلی از ماساژ سنگ به دو دلیل استفاده می گردد. یکی تاثیرات فیزیکی و دلیل دیگر تاثیرات غیر فیزیکی آن است. گرمای سنگ منجر به افزایش جریان خون و در نتیجه تغذیه و اکسیژن رسانی به سلول های بدن می گردد و باعث دفع سموم نیز می شود. این ماساژ باعث رفع اسپاسم های عضلانی، ترمیم بافت ها و انعطاف پذیری می گردد چرا که گرما باعث انبساط بافت بدن شده و جریان خون را بهتر می کند و به همین دلیل این روش نسبت به روش های معمولی دیگر تاثیر بیشتر در عضلات دارد. در فرهنگ های شرقی، سنگ داغ ابزاری است تا مسیرها و مراکز انرژی را پاک و متعادل کند و تعادل آن در بدن باعث تجلی سلامتی و از بین رفتن بیماری ها می گردد.

فواید این ماساژ عبارت است از:

۱٫دفع سموم بدن
۲٫ تقویت سیستم عصبی
۳٫ افزایش تمرکز
۴٫ مناسب برای مبتلایان به بیماری فیبرومیالژیا
۵٫ کاهش استرس
۶٫ افزایش انعطاف پذیری مفاصل
۷٫ کاهش اسپاسم های عضلانی
۸٫ خواب بهتر

ماساژ سنگ داغ

ماساژ لاغری

ماساژلاغری می تواند به درمان چاقی کمک نماید، البته باید توجه داشت که ماساژ نمی تواند معجزه کند بلکه در کنار تغذیه و ورزش می تواند به عنوان یک کاتالیزور عمل نماید. برای رسیدن به تناسب اندام، مجموعه ای از عوامل باید دست به دست هم دهند تا فرد در این راه موفق شود. با کمک تکنیک های ماساژ لاغری، ماسور با افزایش حرارت موضعی موجب افزایش متابولیسم در عضو مورد نظر شده و به این ترتیب موجب تسریع روند لاغری عضو می شود.

فواید ماساژ لاغری:

۱٫ افزایش متابولیسم سلول های چربی در شکم و پهلو
۲٫ از بین بردن چاقی ران با ماساژ لاغری
۳٫ از بین بردن چاقی بازوها با ماساژ لاغری
۵٫ فرم دهی ران ها
۶٫ فرم دهی بازوها

ماساژ لاغری

ماساژ صورت

ماساژصورت نسخه ای است که پزشکان سنتی کشورهای شرقی برای رفع خستگی و چین و چروک تمام قسمت های صورت تجویز می کنند. ماساژ صورت می تواند جریان خون به بافت های صورت را افزایش دهد که سبب بهبود جریان خون و لنف پوست، با هدف قوام پوست و کشش عضلات صورت و اطراف چشم، از بین رفتن سر درد، کاهش استرس و نگرانی می باشد. ماساژ ناحیه چشم ها کمک می نماید که پف چشم ها کاهش و ظاهری روشن تر و جوان تری داشته باشند. ماساژ ناحیه گونه ها کمک می کند که بافت این ناحیه محکم و لیفت شود فراموش نکنید که ماساژ صورت یکی از بهترین روش های پایان دادن به خستگی روزانه می باشد.

ماساژ صورت

ماساژ یومی هو تراپی

با روش درمانی یومی هو می توان به اصلاح لگن خاصره، اصلاح ستون فقرات و مفاصل بدن پرداخت. انقباضات عضلانی را برطرف کرده و در نهایت گردش خون و سیستم لنفاوی را بهبود بخشید.روش درمانی اصلاح لگن خاصره و فشار و کشش عضلات که یومی هو نامیده می شودبا بهره گیری از امتیازات روش های درمان طبیعی ماساژ چینی، جا انداختن و اصلاح استخوان بندی و مفاصل بدن به کمک کشش اندام ها و فشار درمانی روش یکپارچه و سیستماتیکی را ابداع کرده است که به ان ویژگی منحصر به فردی را داده است.

این ماساژ برگرفته از ۵ روش معروف ماساژ که عبارت است از شیاتسو، ماساژچینی، رفلکسولوژی، تایلندی و انرژی درمانی می باشد.

فواید ماساژیومی هو:

۱٫احساس آرامش و جوان سازی
۲٫ داشتن عملکرد فیزیکی خوب بدن
۳٫ کمک به هماهنگ کردن عملکرد ذهن
۴٫ کمک به بهبود علائم و یا جلوگیری از تشدید کیفوز، عدم تقارن پاها، اختلالات عصبی، درد کمر و ….
۵٫ رفع خستگی

ماساژ یومی هو تراپی

ماساژ تایلندی

ماساژتایلندی یکی از هنرهای کهن شفابخشی در طب سنتی تایلندی است. این ماساژحتی در ابتدایی ترین شکلش ترکیبی پیچیده از توالی فشار بافت نرم، کشش، پیچش و جااندازی است. ماساژ تایلندی نه تنها نیاز بدن به تحرک و کشش را تعدیل می کند بلکه احساسی قوی از تندرستی و شادمانی به وجود می آورد.

ماساژ تایلندی تا حدود زیادی به تویی نا شباهت دارد که تئوری و تمرینات عملی اش حدود ۲۳۰۰ سال پیش ثبت شده است. شیواگو کومپاراج بنیان گذار ماساژتایلندی طبیبی بوده است که ۲۵۰۰ سال پیش می زیسته و به عنوان پدر طب تایلندی شناخته شده است.

کسانی که ماساژتایلندی را به طور منظم دریافت می کنند حس رهایی، آرامش ذهن، شادمانی، انعطاف، جوانی، تندرستی و در کل سلامتی را تجربه خواهند کرد. سلامتی فقط سلامت فیزیکی یا به طور کلی نبود بیماری نیست. سلامتی، بیانی است در خصوص تعادل موجود بین همه عوامل موثر بر حس تمامیت و یکپارچگی وجودی ما، چه درونی و چه بیرونی. فرد سالم فراتر از همه چیز در زندگی اش تعادل دارد. از اثرات جانبی نامطلوب زندگی امروزی، برهم خوردگی و اختلال در تعادل است، هنگام عدم تعادل، فرد نیاز به زمان و فضایی دارد تا در آن بتواند این توازن فرار را برقرار کرده و به حال اول برگرداند.

یکی از نشانه های عدم تعادل، درد است. درد نه تنها بزرگ ترین مانع رسیدن به شادمانی است بلکه از هر نوعش و در هر اندازه ای که باشد بازتابی از عدم تعادل است. این عدم تعادل در اثر افراط و تفریط حاصل می گردد. اگر جسم تان پیوسته خسته و کوفته است و به دنبال کسی هستید که مشت و مال تان دهد یا شما را لگد کند، حتما به ماساژ تایلندی نیاز دارید تا خستگی تان را برطرف و از فواید منحصر به فرد آن بهره مند شوید.

تاریخچه ماساژ تایلندی

جهت ثبت نام برای آموزش تایلندی اینجا کلیک کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *