سبکهای ماساژ

سبک های ماساژ

سبک ماساژ به منطقه جغرافیایی که ماساژ در آن انجام می شود، اشاره دارد. به طور کلی دو سبک اصلی در ماساژ وجود دارد:

۱٫ سبک غربی
۲٫ سبک شرقی

سبک غربی

برگرفته از طب نوین غرب می باشد و بر روی عضلات، مفاصل، عروق، اعصاب، لنف و …. انجام می پذیرد و در واقع بر اساس آناتومی و فیزیولوژی بدن انسان است. در این سبک جهت حرکت دست به سمت مرکز بدن و همچنین غدد لنفاوی می باشد.

سبکهای غربی

سبک شرقی

برگرفته از طب سنتی شرق می باشد و بر روی خطوط انرژی انجام می پذیرد و در نهایت حرکت خروج از انتهای اندام ها ( فوقانی و تحتانی ) برای دفع انرژی منفی انجام می شود.

ماساژ شرقی

انواع ماساژ

نوع ماساژ به نام ماساژ اشاره دارد.

تای ماساژ سنتی

تای ماساژ سنتی نوعی ماساژ است که کانال های انرژی بدن را هدف قرار می دهد و دارای قدمتی بسیار تاریخی ( حدود ۲۵۰۰ سال ) است که به نظر می رسد برگرفته از طب سنتی چین و یوگا می باشد. ماسور اعمال فشار در امتداد خطوط انرژی را با شست، آرنج و پاها و علاوه بر این، حرکت و کشش های یوگا را انجام می دهد و باعث تحریک و حرکت انرژی در بدن می شود. این نوع ماساژ بر این اصل استوار است که یک انرژی حیاتی، داخل بدن انسان در حال چرخش است و برای سالم بودن و سرزنده بودن باید به گردش آزادانه این انرژی کمک کنیم. زمانی که این انرژی مسدود شود، بیماری به صورت جسمی، احساسی یا روحی خود را نشان می دهد. در واقع هدف اصلی تای ماساژ، برداشتن این موانع و آزاد کردن مسیر این انرژی با فشردن این نقاط است. در تای ماساژ سنتی، ماساژ گیرنده، بر روی تشکی که بر روی زمین انداخته شده است دراز می کشد و حرکات از روی لباس انجام می شود.

ماساژ سنگ داغ

ماساژ سنگ داغ در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین و گران ترین سبک های ماساژ است که به دو سبک غربی و شرقی قابل اجرا است و افراد به دلایل مختلف از این روش استفاده می کنند. به طور کلی از ماساژ سنگ داغ به دو دلیل استفاده می گردد. یکی از موارد استفاده از این ماساژ، تاثیر فیزیکی و دلیل دیگر تاثیرات غیر فیزیکی آن است.
گرمای سنگ منجر به افزایش جریان خون و در نتیجه تغذیه و اکسیژن رسانی به سلول های بدن می گردد و باعث دفع سموم نیز می شود. این ماساژ همچنین باعث رفع اسپاسم های عضلانی، ترمیم بافت ها و انعطاف پذیری می گردد چرا که گرما باعث انبساط بافت بدن شده و جریان خون را بهتر می کند و به همین دلیل این روش نسبت به روش های معمولی دیگر تاثیر بیشتر در عضلات دارد. در فرهنگ های شرقی، سنگ های داغ ابزاری است تا مسیرها و مراکز انرژی را پاک و متعادل کند و تعادل آن در بدن باعث تجلی سلامتی و از بین رفتن بیماری ها می گردد.

رفلکسولوژی و ماساژ پا

رفلکسولوژی یا بازتاب درمانی شاخه ای از طب مکمل است که نباید آن را با ماساژ پا یا دست اشتباه گرفت. رفلکسولوژی یک روش قدیمی، ملایم و غیرتهاجمی است و اعتقاد بر این است که پاها و دست ها یک نقشه کوچک از بدن هستند. یعنی تمام اعضا و قسمت های مختلف بدن روی آن ها منعکس شده است و نظم و ترتیب قرارگیری بخش های بدن روی کف پا ها و دست ها دقیقا مشابه نظم و ترتیب قرارگیری آن ها در بدن است. نقاط بازتابی بر روی کف دست ها و پاها وجود دارندکه با تمام قسمت بدن اعم از عضله، عصب، غده و استخوان مطابقت دارند و فشار روی این نقاط تورم یا احتقان را از بین می برد و به آرامش اعصاب کمک می کند. این آرام سازی اعصاب هم به نوبه خود انقباض عروقی را کاهش می دهد به طوری که خون و جریان عصبی با آزادی و راحتی بیشتری در بدن جریان یافته و در نتیجه بهبود جریان خون در بدن، سموم نیز از بدن دفع می شوند.

ماساژ کمپرس گیاهی

ماساژ کمپرس گیاهی شامل انواع گونه های گیاهی با ویژگی های بالقوه درمانی است. در حین ماساژ کمپرس گیاهی، بدن فرد به آرامی با کمپرس های داغی که دارای بخار هستند، ماساژ داده می شود. به نطر می رسد که خواص درمانی این گیاهان از طریق پوست جذب شده و تاثیر سم زدائی داشته باشند. در ماساژ کمپرس گیاهی از کمپرس های گرمی که با گیاهان داروئی پر شده استفاده می شود. این ترکیب خاص از گیاهان، سیستم عصبی را تسکین داده و بدن را به حالت آرامش عمیقی می برد، خواص ضد التهابی داشته و درد عضلات و همچنین التهاب مفاصل را کاهش می دهد. این کمپرس شامل چهارده گونه گیاه سنتی درمانی و آروماتیک است. کمپرس گیاهی مورد استفاده در ماساژ کمپرس گیاهی دارای خواص ضدالتهابی، ضدعفونی کننده، رطوبت و آنتی اکسیدان است. این کمپرس برای رفع تنش، کبودی و درد عضلات، پاک کردن و التیام پوست و همچنین رشد سلول ها و کمک به بیماری های دستگاه تنفسی فوقانی مانند برونشیت، آسم و سرماخوردگی مورد استفاده قرار می گیرند بسیاری از افراد از این ماساژ برای آرامش روح و جسم و برخی دیگر برای تسکین درد عضلانی بهره می گیرند.

ماساژ روغنی

ماساژ های روغنی در انواع مختلف و در دوسبک شرقی و غربی وجود دارند. در سبک غربی مانند ماساژ سوئدی و ماساژ روسی کلاسیک، ماسور بر روی عضلات، مفاصل، عروق، جریان خون، جریان لنف و … کار کرده و حرکت دست به سمت غدد لنفاوی و جهت خروج واد زائد از بدن انجام می شود.در سبک شرقی مانند ماساژ روغنی تایلندی، ماسور بر روی خطوط انرژی بدن کار کرده و حرکت دست به سمت انتهای اندام ها و جهت خروج انرژی های منفی از بدن انجام می پذیرد.