ماساژ و ورزش

ماساژ و ورزش

ماساژ و ورزش

ماساژ ورزشی به طور گسترده در ورزشکاران با اهداف مختلف مانند پیشگیری از آسیب، ریکاوری بعد از خستگی، ریلکسیشن و افزایش عملکرد استفاده می شود. استفاده از ماساژ سابقه طولانی داشته که به مصر باستان و روم برمی گردد. با اینکه ماساژ در بیمارستان ها کمتر استفاده می شود، ماساژ و ورزش اما در ورزشکاران نقش مهمی در ریکاوری بعد از خستگی و بازگشت به مسابقه ایفا می کند.

ماساژ درمانی، شامل مانیپولاسیون، فریکشن و نیدینگ بدن است و اثر مکانیکال و ریلکسی دارد. اثرات مکانیکال آن شامل بهبود گردش خون، کشش، بافت نرم، رفع چسبندگی ها و بافت اسکار، افزایش الاستیسیتی بافت نرم و بهبود نفوذپذیری بافت ها و اثرات رفلکسی آن شامل ریلکسیشن می باشد. این اثرات باعث شده تا ورزشکاران برای اهداف فیزیولوژیکی و سایکولوژیکی و بهبود عملکرد ورزشی خود از ماساژ استفاده کنند.

ماساژ ورزشی سوئدی شامل تکنیک های افلوراژ، پتریساژ، فریکشن و تپوتمنت است.

تکنیک افلوراژ به صورت لغزشی و سر خوردن دستها بر روی بدن اجرا می شود که در ابتدای جلسه ماساژ و در انتهای آن استفاده می شود. این تکنیک باعث تحریک سیستم عصبی پاراسمپاتیک و حالت آرامبخشی در فرد می شود و به بازگشت وریدی کمک می کند.

تکنیک های گروه پتریساژ به صورت بلند کردن، چلاندن یا فشار دادن بافت نرم و رولینگ انجام می گردد. این نوع ماساژ بافت زیرجلدی و همچنین عضلات عمقی را حرکت می دهد، باعث افزایش جریان خون موضعی می شود و به بازگشت وریدی کمک می کند.

تکنیک فریکشن با نوک انگشت و با فشار کنترل شده که از سطح به عمق زیاد می شود انجام شده و برای اهداف خاصی مانند کاهش اسپاسم عضلانی و رفع چسبندگی های باقی مانده از اسیب های قبلی کاربرد دارد.

ماساژ ورزشی

تکنیک تپوتمنت که در طول مسابقه و بعد از آن استفاده می شود با حرکات نسبتا سریع دست برای تحریک بافت ها از طریق نیروی مستقیم مکانیکی یا رفلکسی انجام می شود.

ماساژ ورزشی

ماساژ و ورزش

سازوکارهای فیزیولوژیکی ماساژ سوئدی

تماس دست با پوست بدن مراجعه کننده ماساژ باعث ایجاد گرما و در نتیجه افزایش جریان خون در ناحیه مربوطه می شود. ماساژ باعث افزایش جریان خون موضعی و لنف و کاهش ادم و درد می شود. سازوکارهای ماساژ بر کاهش درد شامل اثرات نورولوژیکی، فیزیولوژیکی و بیومکانیکی است.

ماساژ ورزشی

تحریکات مکانیکی ناشی از ماساژ ممکن است فیبرهای عصبی قطور را تحریک کند و این فیبرها در سطح نخاع، فیبرهای نازک حامل درد را مهار می کند. ماساژ باعث ترشح موادی مانند سروتونین می شود و از این طریق باعث کاهش درد می شود. فیزیوتراپیست ها معمولا از ماساژ برای شکستن سیکل اسپاسم و درد استفاده می کنند. یعنی از این طریق کاهش اسپاسم به وسیله ماساژ، درد را کم می کند. ماساژ باعث می شود فیبرهای عضلانی در راستای مناسب جهت گیری کنند و این باعث کاهش اسپاسم، کاهش فشار بر عروق خونی، افزایش جریان خون و مواد غذایی به منطقه آسیب و در نتیجه کاهش درد می شود. ماساژ باعث افزایش فعالیت پاراسمپاتیکی مانند کاهش ضربان قلب، کاهش فشار خون، آرامش بخشی و افزایش ترشح اندورفین می شود.

ماساژ ورزشی

آموزشگاه فنی و حرفه ای ماساژ به کوشان در زمینه آموزش تخصصی ماساژ، ماساژ درمانی، ماساژ آرمبخش، ماساژ زیبایی و…. در منطقه اندیشه، شهریار، کرج فعال می باشد و هنرجویان پس از گذراندن دوره های آموزشی ماساژ و کسب مدرک ماساژ از سازمان فنی و حرفه ای کشور وارد بازر کار می شوند.

سالن تخصصی ماساژ سانا با کادری مجرب و ماساژتراپیست هائی حرفه ای در زمینه خدمات از قبیل ماساژ ریلکسی، ماساژ درمانی، ماساژ لاغری، ماساژ زیبایی و …. فعال می باشد و با نوان محترم در منطقه اندیشه، شهریار، کرج و …. می توانند با تعیین وقت قبلی از خدمات سالن ماساژ سانا استفاده نمایند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *