تاریخچه ماساژ

تاریخچه ماساژ

کلمه ماساژ از یک واژه یونانی به نام ماسین که به معنی مالیدن یا مشت و مال است و مربوط به لغت لاتین مانوس به معنای دست می باشد، گرفته شده است. با توجه به تعریف های مختلفی که از ماساژ شده است، شاید بهترین تعریف این باشد: انجام حرکات منظم روی بدن برای رسیدن به اهدافی خاص.

در واقع ماساژ عبارت است از یک سری حرکات منظم( نظم از نظر نوع فشار و روند آن در طی ماساژ و همچنین شروع و پایان ماساژ) که گاهی این حرکات با دست، گاهی با استفاده از ابزار و گاهی نیز توسط پاها، روی بدن ماساژ گیرنده برای رسیدن به اهداف جسمانی و روانی انجام می پذیرد.

ماساژ یکی از قدیمی ترین شکل درمان جسم و روان است و تاریخ آن به ۲۷۰۰ سال قبل برمی گردد و از دیرباز در بین انسان های اولیه و تمدن های باستانی وجود داشته است. از نخستین مراجع مکتوب که در این زمینه یافت شده است، به کتاب امپراطور زرد (کتاب مرجع طب داخلی چین) می توان اشاره کرد که در این کتاب، ماساژ عضلات و پوست جز شایع ترین درمان های مطرح شده است و برای درمان فلج، تب و لرز، ماساژ پوست و پا، توصیه شده است.

در واقع ماساژ در میان تمام ملل و فرهنگ های باستان رواج داشته است که از این میان می توان به مصر، ایران، یونان، هند، چین و ژاپن اشاره کرد. هندیان از ماساژ در ورزش های هوازی استفاده می کردند و در ایران نیز، دانشمندان و پزشکان قدیمی مانند ابوعلی سینا در کنار روش های دیگر، از ماساژ برای درمان بعضی از عوارض مفصلی و عضلانی استفاده می کردند به طوری که بقراط از ماساژ آرام، بعد از جاانداختن شانه و ابوعلی سینا ماساژ را برای پخش کردن مواد زائدی که در عضلات تشکیل می شد برای رفع خستگی مورد استفاده قرار می داد.

تاریخچه ماساژ در شرق

ماساژ شرقی

ماساژ در چین

در چین، تاریخ ماساژ به قدمت تاریخ وجود خط، برمی گردد. اولین نگارش در چین( ۱۴۰۰ سال قبل از میلاد) به ماساژ، طب سوزنی و موزا(سوزاندن گیاهان برای اهداف درمانی) اشاره داشته است. طب سنتی چینی، که یک سیستم جامع روش های درمانی است و مباحثی از قبیل رژیم غذایی، طب سوزنی، طب گیاهی و ورزش، به همراه ماساژ را شامل می شود، از سال ۸۰۰ میلادی به عنوان توئی نا، به معنای واقعی کلمه( فشار و درک) شناخته شده است. از دیگر موارد در چین، می توان به چی نی تسانگ که تلفیقی از دانش پزشکی و پایه و اساس طب سنتی چینی است و ماساژ را نیز دربر می گیرد، اشاره کرد.

ماساژ در تایلند

شیواگا کومار به عنوان بنیانگذار ماساژ سنتی تایلندی و پزشکی تایلندی شناخته می شود. شیواگا، پزشک بودا بود و یک سیستم درمان که ترکیبی از طب فشاری، بازتاب درمانی و حرکات یوگا بود را تدوین کرد. ماساژ سنتی تایلندی به طور کلی براساس ترکیبی از سنت های هندی و چینی پزشکی است. شیواگا امروز به عنوان (پدر طب) در تایلند شناخته شده است.

ماساژ در هند

ماساژ هندی

آیورودا، پزشکی سنتی هندی است که ماساژ با روغن های خاص برای اهداف خاص جزئی از آن می باشد. کتاب های باستانی آیورودا و سوابق سانسکریت نشان می دهد که ماساژ در هند از قدیم الایام وجود داشته است.

ماساژ در ایران

ماساژ ایرانی

در طب سنتی ایرانی ماساژ نیز جایگاهی دارد. در ایران استفاده از روغن های خاص برای اهداف درمانی بسیار مهم است. وجود دلاک ها در حمام ها و خزینه ها برای از بین بردن خستگی های عضلانی و بین مفصلی بیانگر وجود ماساژ در تاریخ ایران است. در طب سنتی ایران، دلاک دستکاری دستی و یا مشت و مال معنی می دهد. غمز، نوع دیگری از ماساژ ایرانی است که کاربرد درمانی دارد و حکیمان و طبیبان طب سنتی از آن برای برطرف کردن تجمع سودا استفاده می کردند. باید توجه داشت که درمان با روغن بخشی از رژیم زیبایی همسران خشایار شاه بوده است.

تاریخچه ماساژ در غرب

تاریخچه ماساژ در تمدن غرب به ریشه های طب غربی در یونان باستان برمی گردد. ۵۰۰ سال قبل از میلاد در یونان، بقراط که او را پدر طب غربی می دانند، از ماساژ نیز برای درمان استفاده کرده است. مطابق با گفته بقراط، یک پزشک باید در خیلی چیز ها از جمله ماساژ تجربه داشته باشد. او معتقد بود که ماساژ همراه با هوای تازه، غذای خوب، حمام، موسیقی، استراحت و دیدار دوستان، کلیدی برای درمان بیماری است. تا چند دهه پیش ماساژ در غرب به عنوان خدمات لوکس استفاده می شدکه آن را فرانسویان از چین وارد اروپا کرده بودند.

ماساژ در سوئد

ماساژ سوئدی توسط یک فیزیولوژیست سوئدی به نام پرهنریک لینگ، براساس آناتومی و فیزیولوژی با نام پزشکی ژیمناستیک ابداع شد. پرهنریک لینگ را به عنوان پدر ماساژ مدرن غربی می شناسند. وی در موسسه ای در استکهلم، ماساژ و حرکات ژیمناستیک را به صورت ترکیبی آموزش می داد. ماساژ سوئدی به عنوان جنبش درمان در اروپا شناخته شده و در سال ۱۸۵۰ توسط دو برادر به نام های دکتر جرج تیلور و دکتر چارلز تیلور به ایالات متحده معرفی شد. امروز این ماساژ را که پایه و اساس انواع دیگر ماساژ غربی، از جمله ماساژ ورزشی، ماساژ بافت عمقی و ماساژ آروماتراپی است به عنوان ماساژ سوئدی می شناسند. روش مدرن ماساژ سوئدی از طریق مطالعه بر روی فیزیولوژی، ژیمناستیک و با اقتباس از تکنیک های ماساژ چین، مصر، یونان و رم ساخته شده است.

آموزشگاه فنی و حرفه ای ماساژ به کوشان در زمینه آموزش تخصصی ماساژ، ماساژ آرامبخش، ماساژ زیبایی و…. در منطقه اندیشه، شهریار، کرج فعال می باشد و هنرجویان پس از گذراندن دوره های آموزشی ماساژ و کسب مدرک ماساژ از سازمان فنی و حرفه ای کشور وارد بازر کار می شوند.

سالن تخصصی ماساژ سانا با کادری مجرب و ماساژتراپیست هائی حرفه ای در زمینه خدمات از قبیل ماساژ ریلکسی، ماساژ زیبایی و …. فعال می باشد و بانوان محترم در منطقه اندیشه، شهریار، کرج و …. می توانند با تعیین وقت قبلی از خدمات سالن ماساژ سانا استفاده نمایند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *